DW-11-10-S-S-450
DigiKey Part Number
612-DW-11-10-S-S-450-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-11-10-S-S-450
Description
CONN HDR 11POS 0.1 STACK T/H
Detailed Description
11 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
EDA/CAD Models
DW-11-10-S-S-450 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.270" (6.858mm)
Length - Stack Height
0.450" (11.430mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
11
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
0.830" (21.082mm)