Image for DW-10-16-L-S-235 is not available
DW-10-16-L-S-235
DigiKey Part Number
612-DW-10-16-L-S-235-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-10-16-L-S-235
Description
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-10-16-L-S-235 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.100" (2.540mm)
Length - Stack Height
0.235" (5.969mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
10
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
0.445" (11.303mm)