Image for DW-10-12-G-S-705 is not available
DW-10-12-G-S-705
DigiKey Part Number
612-DW-10-12-G-S-705-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-10-12-G-S-705
Description
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-10-12-G-S-705 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.215" (5.461mm)
Length - Stack Height
0.705" (17.907mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
10
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
1.030" (26.162mm)