DW-10-10-T-D-452
DigiKey Part Number
612-DW-10-10-T-D-452-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-10-10-T-D-452
Description
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H TIN
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-10-10-T-D-452 Models
Category
Length - Overall Pin
0.830" (21.082mm)
Length - Post (Mating)
0.268" (6.807mm)
Series
Length - Stack Height
0.452" (11.481mm)
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
20
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)