Image for DW-10-07-S-S-256 is not available
DW-10-07-S-S-256
DigiKey Part Number
612-DW-10-07-S-S-256-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-10-07-S-S-256
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.064" (1.626mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.256" (6.502mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
10
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
1
Color
Black
Length - Overall Pin
0.430" (10.922mm)