Image for DW-08-20-S-S-805 is not available
DW-08-20-S-S-805
DigiKey Part Number
612-DW-08-20-S-S-805-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-08-20-S-S-805
Description
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-08-20-S-S-805 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.215" (5.461mm)
Length - Stack Height
0.805" (20.447mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
8
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
1.130" (28.702mm)