Image for DW-08-20-L-T-750-LL is not available
DW-08-20-L-T-750-LL
DigiKey Part Number
612-DW-08-20-L-T-750-LL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-08-20-L-T-750-LL
Description
CONN HDR 24POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-08-20-L-T-750-LL Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.270" (6.858mm)
Length - Stack Height
0.750" (19.050mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Termination
Kinked Pin, Solder
Number of Positions
24
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
3
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
1.130" (28.702mm)