Image for DW-08-14-L-S-335 is not available
DW-08-14-L-S-335
DigiKey Part Number
DW-08-14-L-S-335-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-08-14-L-S-335
Description
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-08-14-L-S-335 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.985" (25.019mm)
Length - Stack Height
0.335" (8.509mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
8
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
1.430" (36.322mm)