Image for DW-08-14-L-S-1060-LL is not available
DW-08-14-L-S-1060-LL
DigiKey Part Number
612-DW-08-14-L-S-1060-LL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-08-14-L-S-1060-LL
Description
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-08-14-L-S-1060-LL Models
Category
Length - Post (Mating)
0.260" (6.604mm)
Length - Stack Height
1.060" (26.924mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Termination
Kinked Pin, Solder
Number of Positions
8
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
1.430" (36.322mm)