Image for DW-08-14-F-S-990 is not available
DW-08-14-F-S-990
DigiKey Part Number
612-DW-08-14-F-S-990-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-08-14-F-S-990
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.330" (8.382mm)
Length - Stack Height
0.990" (25.146mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Termination
Solder
Number of Positions
8
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
1.430" (36.322mm)