Image for DW-08-13-T-S-508 is not available
DW-08-13-T-S-508
DigiKey Part Number
612-DW-08-13-T-S-508-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-08-13-T-S-508
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.612" (15.545mm)
Length - Stack Height
0.508" (12.903mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
8
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Pitch
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
1
Base Product Number
Length - Overall Pin
1.230" (31.242mm)