Image for DW-08-12-F-D-395 is not available
DW-08-12-F-D-395
DigiKey Part Number
DW-08-12-F-D-395-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-08-12-F-D-395
Description
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-08-12-F-D-395 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.525" (13.335mm)
Length - Stack Height
0.395" (10.033mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
16
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
2
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
1.030" (26.162mm)