Image for DW-08-11-T-S-580 is not available
DW-08-11-T-S-580
DigiKey Part Number
612-DW-08-11-T-S-580-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-08-11-T-S-580
Description
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H TIN
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-08-11-T-S-580 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.240" (6.096mm)
Length - Stack Height
0.580" (14.732mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
8
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Pitch
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
1
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.930" (23.622mm)