Image for DW-08-11-T-D-670 is not available
DW-08-11-T-D-670
DigiKey Part Number
612-DW-08-11-T-D-670-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-08-11-T-D-670
Description
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-08-11-T-D-670 Models
Category
Length - Overall Pin
0.930" (23.622mm)
Length - Post (Mating)
0.150" (3.810mm)
Series
Length - Stack Height
0.670" (17.018mm)
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
16
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)