Image for DW-08-09-T-S-395 is not available
DW-08-09-T-S-395
DigiKey Part Number
612-DW-08-09-T-S-395-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-08-09-T-S-395
Description
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H TIN
Detailed Description
8 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
EDA/CAD Models
DW-08-09-T-S-395 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.225" (5.715mm)
Length - Stack Height
0.395" (10.033mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
8
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Pitch
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
1
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.730" (18.542mm)