Image for DW-08-09-T-D-365 is not available
DW-08-09-T-D-365
DigiKey Part Number
612-DW-08-09-T-D-365-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-08-09-T-D-365
Description
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN
Detailed Description
16 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
EDA/CAD Models
DW-08-09-T-D-365 Models
Category
Length - Overall Pin
0.730" (18.542mm)
Length - Post (Mating)
0.255" (6.477mm)
Series
Length - Stack Height
0.365" (9.271mm)
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
16
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)