Image for DW-08-09-G-S-435 is not available
DW-08-09-G-S-435
DigiKey Part Number
612-DW-08-09-G-S-435-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-08-09-G-S-435
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Detailed Description
8 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.185" (4.699mm)
Length - Stack Height
0.435" (11.049mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
8
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
0.730" (18.542mm)