Image for DW-08-09-F-S-300 is not available
DW-08-09-F-S-300
DigiKey Part Number
DW-08-09-F-S-300-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-08-09-F-S-300
Description
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-08-09-F-S-300 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.320" (8.128mm)
Length - Stack Height
0.300" (7.620mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
8
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
0.730" (18.542mm)