Image for DW-08-07-T-D-207-LL is not available
DW-08-07-T-D-207-LL
DigiKey Part Number
612-DW-08-07-T-D-207-LL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-08-07-T-D-207-LL
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
Category
Length - Overall Pin
0.430" (10.922mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Post (Mating)
0.113" (2.870mm)
Series
Length - Stack Height
0.207" (5.258mm)
Packaging
Bulk
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Number of Positions
16
Termination
Kinked Pin, Solder
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)