Image for DW-08-07-T-D-203-LL is not available
DW-08-07-T-D-203-LL
DigiKey Part Number
612-DW-08-07-T-D-203-LL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-08-07-T-D-203-LL
Detailed Description
16 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
Category
Length - Overall Pin
0.430" (10.922mm)
Length - Post (Mating)
0.117" (2.972mm)
Series
Length - Stack Height
0.203" (5.156mm)
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
16
Termination
Kinked Pin, Solder
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)