Image for DW-08-07-S-S-312 is not available
DW-08-07-S-S-312
DigiKey Part Number
612-DW-08-07-S-S-312-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-08-07-S-S-312
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.008" (0.203mm)
Length - Stack Height
0.312" (7.925mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Number of Positions
8
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
0.430" (10.922mm)