Image for DW-07-15-G-D-276 is not available
DW-07-15-G-D-276
DigiKey Part Number
612-DW-07-15-G-D-276-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-07-15-G-D-276
Description
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-07-15-G-D-276 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.244" (6.198mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.276" (7.000mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
14
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.630" (16.002mm)