Image for DW-07-12-T-S-660 is not available
DW-07-12-T-S-660
DigiKey Part Number
612-DW-07-12-T-S-660-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-07-12-T-S-660
Description
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H TIN
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-07-12-T-S-660 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.260" (6.604mm)
Length - Stack Height
0.660" (16.764mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
7
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Pitch
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
1
Base Product Number
Length - Overall Pin
1.030" (26.162mm)