Image for DW-07-12-G-S-850 is not available
DW-07-12-G-S-850
DigiKey Part Number
612-DW-07-12-G-S-850-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-07-12-G-S-850
Description
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-07-12-G-S-850 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.070" (1.778mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.850" (21.590mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
7
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Color
Black
Length - Overall Pin
1.030" (26.162mm)