Image for DW-07-12-F-D-250 is not available
DW-07-12-F-D-250
DigiKey Part Number
DW-07-12-F-D-250-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-07-12-F-D-250
Description
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-07-12-F-D-250 Models
Length - Post (Mating)
0.670" (17.018mm)
Length - Stack Height
0.250" (6.350mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
14
Pitch
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
2
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
1.030" (26.162mm)