Image for DW-07-11-L-D-560 is not available
DW-07-11-L-D-560
DigiKey Part Number
612-DW-07-11-L-D-560-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-07-11-L-D-560
Description
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-07-11-L-D-560 Models
Length - Post (Mating)
0.260" (6.604mm)
Length - Stack Height
0.560" (14.224mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
14
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.930" (23.622mm)