Image for DW-07-09-L-S-400 is not available
DW-07-09-L-S-400
DigiKey Part Number
612-DW-07-09-L-S-400-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-07-09-L-S-400
Description
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-07-09-L-S-400 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.220" (5.588mm)
Length - Stack Height
0.400" (10.160mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
7
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
0.730" (18.542mm)