Image for DW-07-08-L-S-235 is not available
DW-07-08-L-S-235
DigiKey Part Number
612-DW-07-08-L-S-235-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-07-08-L-S-235
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.185" (4.699mm)
Length - Stack Height
0.235" (5.969mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin
0.530" (13.462mm)