Image for DW-06-20-F-S-725 is not available
DW-06-20-F-S-725
DigiKey Part Number
612-DW-06-20-F-S-725-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-06-20-F-S-725
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.295" (7.493mm)
Length - Stack Height
0.725" (18.415mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
6
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
1.130" (28.702mm)