Image for DW-06-19-F-D-1035 is not available
DW-06-19-F-D-1035
DigiKey Part Number
DW-06-19-F-D-1035-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-06-19-F-D-1035
Description
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-06-19-F-D-1035 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.185" (4.699mm)
Length - Stack Height
1.035" (26.289mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
12
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
1.330" (33.782mm)