Image for DW-06-15-T-S-295 is not available
DW-06-15-T-S-295
DigiKey Part Number
612-DW-06-15-T-S-295-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-06-15-T-S-295
Description
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H TIN
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-06-15-T-S-295 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.225" (5.715mm)
Length - Stack Height
0.295" (7.493mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
6
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Pitch
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
1
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.630" (16.002mm)