Image for DW-06-14-L-S-1084 is not available
DW-06-14-L-S-1084
DigiKey Part Number
612-DW-06-14-L-S-1084-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-06-14-L-S-1084
Description
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-06-14-L-S-1084 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.236" (5.994mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
1.084" (27.534mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
6
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Color
Black
Length - Overall Pin
1.430" (36.322mm)