Image for DW-06-13-L-S-1000 is not available
DW-06-13-L-S-1000
DigiKey Part Number
612-DW-06-13-L-S-1000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-06-13-L-S-1000
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.120" (3.048mm)
Length - Stack Height
1.000" (25.400mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
6
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
1.230" (31.242mm)