Image for DW-06-13-L-D-435 is not available
DW-06-13-L-D-435
DigiKey Part Number
612-DW-06-13-L-D-435-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-06-13-L-D-435
Description
CONN BRD STACK .100" 12POS
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-06-13-L-D-435 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.685" (17.400mm)
Length - Stack Height
0.435" (11.049mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
12
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
1.230" (31.242mm)