Image for DW-06-13-G-D-720 is not available
DW-06-13-G-D-720
DigiKey Part Number
612-DW-06-13-G-D-720-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-06-13-G-D-720
Description
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-06-13-G-D-720 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.400" (10.160mm)
Length - Stack Height
0.720" (18.288mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
12
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
1.230" (31.242mm)