Image for DW-06-11-S-D-375 is not available
DW-06-11-S-D-375
DigiKey Part Number
612-DW-06-11-S-D-375-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-06-11-S-D-375
Description
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-06-11-S-D-375 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.445" (11.303mm)
Length - Stack Height
0.375" (9.525mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
12
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.930" (23.622mm)