Image for DW-06-10-F-D-516 is not available
DW-06-10-F-D-516
DigiKey Part Number
612-DW-06-10-F-D-516-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-06-10-F-D-516
Description
DW-06-10-F-D-516
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.204" (5.182mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.516" (13.106mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
12
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.830" (21.082mm)