Image for DW-06-09-L-S-291-LL is not available
DW-06-09-L-S-291-LL
DigiKey Part Number
612-DW-06-09-L-S-291-LL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-06-09-L-S-291-LL
Description
DW-06-09-L-S-291-LL
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.329" (8.357mm)
Length - Stack Height
0.291" (7.391mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Termination
Kinked Pin, Solder
Number of Positions
6
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
0.730" (18.542mm)