Image for DW-06-09-G-S-515 is not available
DW-06-09-G-S-515
DigiKey Part Number
612-DW-06-09-G-S-515-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-06-09-G-S-515
Description
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-06-09-G-S-515 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.105" (2.667mm)
Length - Stack Height
0.515" (13.081mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
6
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
0.730" (18.542mm)