DW-06-08-L-S-275
DigiKey Part Number
612-DW-06-08-L-S-275-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-06-08-L-S-275
Description
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-06-08-L-S-275 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.145" (3.683mm)
Length - Stack Height
0.275" (6.985mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
6
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
0.530" (13.462mm)