Image for DW-06-07-T-S-272 is not available
DW-06-07-T-S-272
DigiKey Part Number
612-DW-06-07-T-S-272-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-06-07-T-S-272
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.048" (1.219mm)
Length - Stack Height
0.272" (6.909mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Termination
Solder
Number of Positions
6
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Pitch
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
1
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.430" (10.922mm)