Image for DW-05-20-F-D-805-LL is not available
DW-05-20-F-D-805-LL
DigiKey Part Number
612-DW-05-20-F-D-805-LL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-05-20-F-D-805-LL
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.215" (5.461mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.805" (20.447mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Kinked Pin, Solder
Number of Positions
10
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
1.130" (28.702mm)