Image for DW-05-19-F-S-1030 is not available
DW-05-19-F-S-1030
DigiKey Part Number
DW-05-19-F-S-1030-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-05-19-F-S-1030
Description
CONN HDR 5POS 0.1 STACK T/H GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-05-19-F-S-1030 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.190" (4.826mm)
Length - Stack Height
1.030" (26.162mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
5
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
1.330" (33.782mm)