Image for DW-05-14-F-S-1000 is not available
DW-05-14-F-S-1000
DigiKey Part Number
DW-05-14-F-S-1000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-05-14-F-S-1000
Description
CONN HDR 5POS 0.1 STACK T/H GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-05-14-F-S-1000 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.320" (8.128mm)
Length - Stack Height
1.000" (25.400mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
5
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
1.430" (36.322mm)