Image for DW-05-11-L-D-593-LL is not available
DW-05-11-L-D-593-LL
DigiKey Part Number
612-DW-05-11-L-D-593-LL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-05-11-L-D-593-LL
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.227" (5.766mm)
Length - Stack Height
0.593" (15.062mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Termination
Kinked Pin, Solder
Number of Positions
10
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.930" (23.622mm)