Image for DW-05-10-L-D-550 is not available
DW-05-10-L-D-550
DigiKey Part Number
612-DW-05-10-L-D-550-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-05-10-L-D-550
Description
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-05-10-L-D-550 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.170" (4.318mm)
Length - Stack Height
0.550" (13.970mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
10
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.830" (21.082mm)