Image for DW-05-10-F-S-236 is not available
DW-05-10-F-S-236
DigiKey Part Number
612-DW-05-10-F-S-236-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-05-10-F-S-236
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.484" (12.294mm)
Length - Stack Height
0.236" (5.994mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
5
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
0.830" (21.082mm)