Image for DW-05-08-L-S-381 is not available
DW-05-08-L-S-381
DigiKey Part Number
612-DW-05-08-L-S-381-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-05-08-L-S-381
Description
DW-05-08-L-S-381
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.039" (0.991mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.381" (9.677mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
5
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Color
Black
Length - Overall Pin
0.530" (13.462mm)