Image for DW-05-08-L-S-250 is not available
DW-05-08-L-S-250
DigiKey Part Number
612-DW-05-08-L-S-250-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-05-08-L-S-250
Description
CONN HDR 5POS 0.1 STACK T/H GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-05-08-L-S-250 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.170" (4.318mm)
Length - Stack Height
0.250" (6.350mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
5
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
0.530" (13.462mm)