Image for DW-05-08-F-S-268 is not available
DW-05-08-F-S-268
DigiKey Part Number
612-DW-05-08-F-S-268-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-05-08-F-S-268
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.152" (3.861mm)
Length - Stack Height
0.268" (6.807mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
5
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
0.530" (13.462mm)